Son Güncelleme12/06 : 17:20

EDİTÖR

Editör
Yazar :

Editör

Email :

THE.F3AR@GMAİL.COM

Makale Tarihi :

20 AĞUSTOS 2014 ÇARŞAMBA 20:32

Okunma Sayısı : 3885 Kez
  Yazarın Tüm Makaleleri

3 Türk bankasının notu düşürüldü!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank'ın kredi notunu BBB'den BBB-'ye düşürürken, uzun vadede görünümleri durağan olarak belirledi. Fitch ayrıca Yapı Kredi Bankası'nın görünümünü durağandan negatife revize etti ve notlarını BBB olarak teyit etti. Yapı Kredi Bankası'nın görünümü, Unicredit'in görünümünün negatife indirilmesine paralel olarak düşürüldü.

Fitch kredi notlarının düşürülmesine neden olarak son dönemde kredilerde yaşanan hızlı büyüme ve yüksek dış borçları işaret etti.

FITCH, TÜRKİYE'NİN NOTUNU TEYİT ETTİ

NEDEN NOT DÜŞÜŞÜNE GİDİLDİ?
Ftch kıdemli yöneticisi Janine Dow türk bankarında sermaye yeterliliğinin iyi olduğunu fakat hızla aşağı indiğini kaydetti. Fitch kıdemli yöneticisi Janine Dow, kurumun İş Bankası Garanti ve Ak Bank'ın notunu kırması sonrasında Bloomberg HT'ye açıklamalarda bulundu.  Bankalarının notunun ülke notunun üzerinde olması nedeniyle notların düştüğünü açıkladı. Aşırı bir temerrüt durumda olması durumda bankaların sorumluluklarını yerine getirebileceğine inandıklarını açıklayan Dow ülkenin yapısal ekonomik göstergelerinde ilerleme olurken bankaların değerlerinde düşüş görüldüğünü kaydetti.

Banka notu ve ülke notunun arasındaki açığın meşrulaştırılamayacak hale geldiğine dikkat çeken Fitch yöneticisi, sermaye yapılarında hala güçlü görünse de hızlı bir şekilde aşağı gelinmesi ile bankaların sermayeyi gelirlerle sağlanmasının zorlaştığını dile getirdi. Son dönemde döviz pozisyonu ile ilgili sorunlarda baş gösterdiğinin belirten Dow, bankanları döviz pozisyonların sıkılaştırmaya başladığını söyledi.

Likidite temini konusunda ülkeden daha güçlü olan bankaları şu anda ülke durumundan daha risk içerdiğini kaydeden Fitch yöneticisi bankaların büyümesinin de zayıfladığını söyledi.

Yorum Sistemi Disqus
ARA
Girdiğiniz Miktarın KDV'si
Kdv Hariç Kdv Dahil
KDV Hariç Miktar
%
KDV Tutarı
00.00 TL.
KDV Dahil Tutar
00.00 TL.

DOĞUM GÜNÜ HESAPLA

Hangi gün doğduğunuzu merak ediyormusunuz? Aşağıdaki from alanına doğum
tarihinizi yazın HesapMatik sizin için hangi gün doğduğunuzu hesaplasın
Doğduğunuz Gün :
Doğduğunuz Ay :
Doğduğunuz Yıl :
Hemen Hesapla

MESAFE HESAPLA

Nereden :
Nereye :
Mesafe Hesapla
© Copyright 2014 - Hesapmatik.com Online Hesaplama Merkezi
Hesapmatik Tescilli bir markadır tüm Hakları Saklıdır.
Sitede yer alan hesaplama araçlarının ve makalelerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. İçeriğin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır.